Blog

Ruj Çeşitleri Nelerdir?

ruj cesitleri nelerdir 1

Ruj dudağa renk vermek için kadınlar tarafından sıkça kullanılan bir makyaj malzemesidir. İçinde çeşitli pigmentler, yağlar, balmumu ve yumuşatıcı maddeler bulunan bir kozmetik ürünüdür. Çeşitli renklerde ışıltılı ve simli şekillerde olabilmektedir. Makyaj ürünlerinin en çok kullanılanlarından edilenlerinden biridir. Kelimenin etimolojik kökeni olarak Fransızcada kırmızı anlamına gelen “rouge” kelimesinden türetilmiştir. Dünyada her üç kadından birinin ruj kullandığı saptanmıştır. Hayatı boyunca her kadın ortalama altı gram ruj yutmaktadır. Kişisel bakım için kullanılan ruj çeşitleri şunlardır:

Klasik Ruj

Dolgun, çarpıcı ve parlak dudaklar yaratabilen rujlardır. Her markanın kendine özgü klasik rujlar vardır bu rujlar silinmesi gerektiği zaman kolay çıkarılabilen dikdörtgen prizma şeklinde kutuları olan çeşitli renklere sahip bir makyaj malzemesidir.

Mat Rujlar

Her mevsime ayak uydurabilen ruj türüdür. Likit diye de alt çeşidi vardır genellikle dudağa sürüldüğünde kolay silinmeyen bir rujdur. Gün boyu dudaktan çıkmamaktadır. Dudaklarda daha dolgun bir görünüm bırakır bu da dudağın biraz kenarına taşırarak sağlanabilmektedir. Diğer rujlara göre daha az parlak ve sabitlenebilir bir yapıda olduğu söylenebilir. Dudakları kuru olanlar için mat rujlar önerilir. Dudakları klasik rujlara göre daha dolgun gösteri, mat rujların her tonda renkleri bulunmaktadır.

Parlak Ruj

ruj cesitleri nelerdirMat ruja göre cildi daha çok öne çıkarır ve yüzü daha yaşlı göstermektedir. Çeşitli renklerde parlak rujlar vardır. Parlak rujlar dudakta yapış yapış bir görünüm bırakmaktadır. Üst dudağı ince olanlar da parlak rujların görünümü mat rujlara göre daha kötü durmaktadır.

Kalem Ruj

Kalem ruj dudaklara şekil vererek dolgunluk sağlamayı gösterir. Rujun dudak kenarlarında birikmesini ve akmasını engeller. Dudak makyajının doğal bir görünüm sergilemesi için kalem rujla doldurmak görünümü doğallaştıracaktır. En uzun süre kalabilen ruj türü 2’ye ayrılır. Bunlar İnce uçlu ve kalın uçlu kozmetik ürünleri mağazalarında satılır. Dudak çizgisini belirginleştiren bir yapıya sahiptir.

Kutu Rujlar

Kutu rujlar daha diğer rujlar içinde daha profesyonel bir ruj türüdür. İnce ucu olan bir ruj fırçası ile dudağa uygulanır. 3-4 saate kadar kalıcılığa sahiptir.

Nemlendirici Rujlar

Dudakların kuru olmamasını sağlayan ve daha dolgun daha parlak görünüme kavuşturan ruj türüdür.