Blog

Ruj Uçuk Yapar mı?

Ruj ucuk yapar mi

Bu tür makyaj konularında akla takılan milyonlarca soru var. Bunlardan birisi makyaj malzemelerinin cilde zararlarının neler olduğudur. Sizlerle bu yazıda rujun hakkında duracağız. En büyük sorulardan birisi ruj uçuk yapar mı?

Ruj Uçuk Yapar mı?

Kozmetik sektöründe dudak makyajı için en çok başvurulan yöntem ruj sürmektir. Peki ruj uçuk yapar mı? Bu sorunun cevabı sadece ruj değildir. Hangi ruju nasıl kullandığınıza bağlı bir sorudur. Eğer arkadaşınız rujunu kullanırsanız bu başkasının mikroplarını da dudaklarınıza sürmek demektir. Sadece arkadaş olarak değil kozmetik reyonlarında deneme olarak kullanılan rujları sürmek oldukça tehlikelidir. Herkesin dudağını sürdüğü ruj aynı zamanda o kişilerin taşıdığı bakterileri de taşımaktadır. Bir ruju sürdükten sonra da uzun süre dudakta tutulmalıdır. Bu her kozmetik ürünü için geçerlidir. Çünkü cildinize hava aldırmanız ve onu yıkamanız gerekir. Bu tür konularda kişisel bakımımıza dikkat ederken cilt sağlığımızı ihmal etmemeliyiz.

Uçuk Varken Ruj Sürülür mü?

ruj ucuk yapar miPeki uçuk varken ruj sürülür mü? Ruj sürmek uçuğu kurutucu bir etkiye sahip olabilir. Bunun için illa kadın olmanıza gerek yok. Atacağınız küçük bir çizik uçuğu hem kapatacak hem de kurutmasına yardımcı olacaktır. Ama tabi ki en tavsiye edileni uçuğa hiç dokunmamaktır. Dilimizi bile uçuğa değdirmemiz gerekir. Ruju sadece acil ve önemli anlarda kapatmak için kullanmalı veya sadece küçük bir çizikle üstünden geçmeliyiz. Ama tabi kullandığımız ruj önemli. Rujun kendi rujuz olması ve başkasının kullanmaması önemlidir. Çünkü başkasının veya başkalarını kullandığı ruju kullanmak uçuğu daha arttırabilir.

Uçuk Varken Bunları Yapmayın!

Uçuk çıktığında onu daha arttırmamak için dikkat edilmesi gerekenler vardır.  Öncelikle uçuk çıktığında ona dokunmamalıyız. Çünkü çıkan bir uçukla oynamak ve ona dokunma onu daha azdırabilir. Ona mikrop geçirip daha büyümesine ve enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Uçuğu çıkan bir kimse gözlerine dokunmaktan sakınmalıdır. Makyaj temizlerken oldukça dikkatli olmalıdır. Uçuk insanın kullandığı havlu, bardak gibi eşyalar başkasına kullandırılmamalıdır. Bu hem uçuklu kişinin daha fazla mikrop kapmaması için hem de diğer kişilerde uçuk çıkma ihtimalini önlemek için gereklidir. Uçuklu kimseler başta bebekler ve çocuklar olmak üzere diğer kimseleri öpmekten kaçınmalıdır. Ağız en kolay mikrop geçiren yerlerden biridir. Bebekler ve çocuklar mikroplara karşı diğer insanlara göre daha savunmasızdır.