Blog

Sizin Tercihiniz Hangisi: Dudak Kalemi mi Ruj mu?

Sizin tercihiniz hangisi dudak kalemi mi ruj mu

Ruj, genellikle dudak makyajında renk vermesi için kullanılan, içeriğinde çeşitli pigmentlerin, bal mumunun, bitkisel yağların ve yumuşatıcı maddelerin yer aldığı bir tür kozmetik ürünü olarak tanımlanmaktadır. Dudak kalemi ise yine dudak makyajı için gerekli olan ve dudak sınırlarını belirleyip çizgilerin belirginleşmesini sağlayan yine bir kozmetik ürünü olarak ifade edilmektedir.

Günümüzde pek çok kadın makyaj yaparken dudak kalemi ve ruj kullanmaktadır. Kozmetik sektöründe önemli bir yere sahip olan bu ürünler genellikle birlikte kullanılmakta ve birbirilerinin eksiklerini tamamlamaktadır. Bu nedenle de bir dudak makyajının olmazsa olmazları olarak gösterilebilmektedir.

Dudak Kalemi mi Ruj mu?

Sizin Tercihiniz Hangisi Dudak Kalemi mi Ruj mu 1Bazı kadınlar dudak kalemini gereksiz ya da fazlalık bir ürün olarak görürken, bazıları ise ruj hakkında aynı düşünceye sahiptir. Özellikle de yumuşak olan dudak kalemleri artık ruj görevi üstlenirken, günümüzde pek çok kadın yalnızca dudak kalemi ile keskin bir dudak makyajı yapabilmektedir. Üstelik daha kolay ve kalıcı bir kullanım sağladığından avantajlı olarak da görülebilmektedir. Ancak günümüzde makyaj uzmanları “Dudak kalemi mi ruj mu?” ruj mu sorusuna “Her ikisi!” cevabını vermektedir.

Dudak Kalemi Ne İşe Yarar?

Dudak kalemi, kadınlarda dudak çizgilerinin daha belirgin ve dikkat çekici bir hal almasını sağlayabilmektedir. Ruj daha yumuşak bir yapıya sahip olduğun bu çizginin çizilmesi konusunda pek de etkili olmazken, dudak kalemi ise dudaklarda daha keskin bir görüntü oluşturabilmektedir. Üstelik dudak makyajının daha kalıcı olmasını, rujun ise rengin tam anlamıyla verebilmesini sağlayan bu kalem, orantısız dudakların birbirine eşit bir görünüme kavuşmasına da yardımcı olabilmektedir.

Ruj Ne İşe Yarar?

Ruj ise yine dudak makyajında önemli bir eleman olarak görev alırken, dudaklara renk veren, daha canlı, parlak, mat ya da simli görünmesini sağlayan bir üründür. Pek çok farklı renk ve özelliğe sahip olan ruj, dudakların daha dolgun görünmesine, bakımlı görünmeye ve makyajın tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.

Normal şartlarda günlük makyaj için her ikisini de tekli olarak kullanabilmek mümkün olurken, daha kalıcı ve göz alıcı bir makyaj için dudak kalemi ve ruju birlikte kullanmak gereklidir.