Blog

Son Dönemde Adını Çok Sık Duyduğunuz Concealer Nedir?

son donemde adini cok sik duydugunuz concealer nedir 1

Aydınlatıcı olarak da bilinen bu kozmetik ürünü, kullanım sırasında değişiklik gösteren bir üründür. Amacı sürülen yerleri aydınlık göstermektir.

Likit bir ürün olduğu için fondöten ile beraber doğal sonuç vermesi için fondötenden hemen sonra kullanılır. Fakat concealer bazen makyaj bitimine yakın, aydınlatılmak istenilen bölgelere tekrar sürülerek sabitlenebilir. Bu yüzden makyaj sıralaması farklılık gösterebilir.

Cildinizden bir ton açık renk olmalıdır. Koyu renkler istediğimiz aydınlatma etkisini sağlamayacaktır. Aydınlatmak istediğiniz bölgelere uygulamalısınız. Yüzünüzdeki ifadeyi ve bakışlarınızı belirginleştirmek için ideal bir üründür. Concealerin elle uygulanması önerilmez. Çünkü elin ısısı ile concealer dağılacak ve kalıcı olmayacaktır. Fırçalı concealer‘lar kullanımı kolay ve pratik olması açısından doğru seçim olacaktır.

Çok sayıda kişi cilt tonunun rengini kusursuz hale getirmek, varsa kızarıklarını minimum seviyeyse düşürmek için makyaj yapar. Makyaj malzemelerinin en temel parçaları arasında maskara, allık ve CC fondötenler gelir. Fakar concealer ise kişilere sunulan en güçlü makyaj malzemeleri arasındaki yerini almaktadır. Concealerler, ciltte meydana gelen güneş lekelerini, sivilce lekelerini, göz altında oluşan morlukları yok etmeye yarayan makyaj malzemeleri arasında yerini almaktadır. Concealerlerin çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Burada önemli olan cilt tipine uygun olanı seçmektir.

Krem Concealer

son donemde adini cok sik duydugunuz concealer nedir 2Teneke içindedir ve kıvamı macun gibidir. Krem concealerler makyaj fırçaları ya da elle kolay bir şekilde yüze uygulayabilmektedir. Krem concealerlerin kapatıcılık özelliği çok yüksektir ve belirgin lekesi olanlar için da oldukça ideal bir makyaj malzemesidir.

Sıvı Concealer

son donemde adini cok sik duydugunuz concealer nedirSıvı Concealer incelendiği zaman ise likit fondötenlerle aynı olduğunu görmekteyiz. Sıvı concealerın en uygulanış şekli makyaj fırçası ya da makyaj süngerleri ile yapılanıdır. Sıvı concealerın elle uygulanması önerilmemektedir. Bazı sıvı kapatıcıların makyajın geri kalanı ile karışması bir hayli zordur. Bu kapsamda da sıvı concealer tamamen kurumadan fondöten sürülmemelidir.

Toz Concealer

Diğer concealer türlerine göre en hafif olanı toz concealerdır. Bazı toz kapatıcılar teneke içine preslenmiş durumdadır. Kıvamları ise yüz pudraları ile aynıdır. Kapatma özelliği çok yoğun olmamakla birlikte çoğu kişi bu concealerı pudra fondötenlerle tercih eder.

Stick Concealer

Stick concealerler, ruja çok benzeler. Kremsi yapıdadırlar. Stick concealeron yüze direkt uygulanmaması gerekir. Uygulama aşamasında makyaj fırçası ve parmak uçları kullanılmalıdır.

Kalem Concealer

Kalem concealerler ise stick concealera çok benzer yapıdadır. Orta seviyede kapatıcı özelliği bulunur. En çok yaz dönemlerinde tercih edilirler. Çünkü en sıcak günlerde bile sabit kalır.