Blog

Topraklı Priz Nedir? Diğerlerinden Farkı Nedir?

Toprakli Priz Nedir Diğerlerinden Farki Nedir

Topraklı priz, elektrik kaçaklarını önlemek amacıyla kullanılan bir priz çeşididir. Özellikle dışı metal olan aletlerin çalıştırılması için topraklı priz kullanılmaktadır. Bunun en büyük nedeni de dış yüzeyi metal olan alet elektriği ileteceğinden dolayı topraklı prizler kullanılmaktadır. Böylelikle siz zarar görmeden prizden çıkan fazla elektrik alete ulaşmadan toprağa iletimi sağlanır. Topraklı prizlerde üst üste 2 tane mandal kıskacı bulunmaktadır. Bu mandal kıskacı sayesinde elektrik kaçağı toprağa aktarılır.

Topraklı Prizin Diğerlerinden Farkı Nedir?

Topraklı priz ile diğer prizlerin en büyük farkı, kaçak ve aşırı elektrik yüklenmesi gibi durumlarda toprak hattından elektrik geçirip toprağa iletmesi ve burada nötrleştirmesidir. Normal zamanlarda toprak hattından elektrik geçmemektedir. Topraklı priz doğru akım ile çalışır. Ülkemizde genellikle 10 ila 16 amper aralığında olmaktadır.

Topraklı prizler çeşitli şekillerde ve çeşitli sayılarda üretimi yapılmaktadır. Topraklı prizler tekli üretimi yapıldığı gibi 3’lü topraklı priz ve daha fazla olarak da üretimi yapılmaktadır. Böylelikle ihtiyaç dâhilinde istenilen şekilde ve sayıda topraklı priz alınabilir. Ayrıca topraklı prizler kablolu ve kablosuz olarak üretimi de mevcuttur. İstenilen uzunlukta ve istenilen adette alınabilir.

Topraklı priz zamanla oksitlenme yapabilmektedir. Topraklı prizlerde oksitlenme oluştuğu takdirde bu priz mutlaka değiştirilmelidir. Yoksa prizin içinde bulunan yuva oksitlenme nedeniyle elektrik kaçaklarına neden olması mümkündür. Prizlerde oluşabilecek kıvılcımları engellemek için ise elektrikli aletlerin açma kapama tuşu kapalıyken prize takılmalıdır.

Topraklı Priz Çeşitleri

Topraklı prizlerin birçok çeşidi vardır. İhtiyaca göre bu prizlerden alınabilir. Topraklı prizlerin çeşitleri aşağıdaki gibidir;

  • Kapaklı topraklı priz,
  • Tekli topraklı priz,
  • İkili topraklı priz,
  • 3’lü topraklı priz,
  • Çoklu topraklı priz,
  • Sıva üstü topraklı prizi,
  • Sıva altı yani gömme topraklı priz,
  • Akıllı priz.

Ayrıca topraklı priz fiyatları marka, model ve özelliklerine göre fiyatları değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.