Blog

Yağlı Ciltler İçin En İyi Makyaj Önerileri

Yagli ciltler icin en iyi makyaj onerileri

Çok fazla ışıldayıp parlamasıyla kişiye rahatsızlık veren yağlı ciltlere makyaj yapmak pek kolay değildir ve özellikle her gün makyaj yapan yağlı ciltli kadınlar bu konuda ciddi sıkıntılar çeker. Makyajdan önce cildin iyice temizlenmesi yağlı ciltler için diğer cilt tiplerinden daha önemlidir. Yağlı cilt yapısına sahip olmanın bazı zorlukları olduğu bir gerçektir ama cilt bakımı ve makyaj için doğru ürünleri kullanarak cildinizi kontrol edebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin En İyi Makyaj Önerileri

Cildiniz yağlıysa makyaj öncesinde yüzünüzü çok iyi yıkamalı, soğuk suyla veya su bazlı makyaj öncesi tonikleriyle temizleyerek makyaja hazır hale getirmelisiniz. Makyajın önemli unsurları olan krem, nemlendirici ve makyaj bazı yağlı ciltler üzerinde olumsuz etki yapabilir, cildin yağlılığını arttırabilir. Bu yüzden yağlı cilde sahip olanlar bu ürünleri kullansalar bile az miktarda kullanmaya dikkat etmelidirler.

Kaliteli Makyaj Bazı Kullanmalısınız

yagli ciltler icin en iyi makyaj onerileri 2Kaliteli bir makyaj bazının yüzdeki kusurları kapatıp pürüzsüzlük verdiği doğrudur, fakat ciltte kapatılması gereken bir yer yoksa kullanılmasa da olur. Pudra kullanmak yağlı ciltler üzerinde yağlı görünümü azaltan bir etki yapar fakat pudrayı da çok fazla kullanmamak gerekir. Yağ kontrol etkili pudra kullanmak yüzdeki parlamayı engellemek açısından faydalı olur. Yağ bazlı makyaj ürünleri cildi yağlı olan kadınlar için uygun değildir. Pudranın fazla yağı çekme özelliğinden yararlanmak için pudralı makyaj ürünleri kullanmaları gerekir.

Yağlı ciltler için makyaj öncesinde uygulanabilecek pratik bir yöntem de yüzün aşırı yağlı yerlerine biraz salatalık suyu sürüp sonrasında yüzü soğuk suyla yıkamaktır. Bu işlem her makyajdan önce yapılırsa makyajın yüzde öbek öbek toplanıp bozulmasının önü alınabilir. Ciltteki yağlılıkla mücadele etmek için bir başka yöntem de nemlendirici sürmeden önce yüze az miktarda limon suyu sürüp havluyla kurulamaktır. Fakat bundan sonra mutlaka nemlendirici sürülmelidir, yoksa limon cildin kurumasına yol açar.