Blog

Yüz Tipine Uygun Allık Nasıl Sürülür?

yuz tipine uygun allik nasil surulur 1

Allığınızı yüz şeklinize uygun olarak uyguladığınızda hem yüzünüz hem de makyajınız daha güzel görünecektir. İlk olarak yüzümüzü tanımanız gerekmektedir. Bunun için ise ayna karşında yüzünüzün oval, yuvarlak, köşeli, uzun, üçgen veya kare olduğunu tespit etmek gerek. Çünkü her kadın makyaj yaptığında kusursuz görünmek ister. Kişilerin yüzlerini tanımaları yapılan makyajın daha doğal olmasını sağlar.

Yuvarlak Yüz:

Yuvarlak yüzlerde yanaklar yüzleri gibi geniş olmaktadır. Makyaj yaptığınızda yüzünüzün uzun görünmesini istiyorsanız allık fırçanızı v şeklinde uygulamanız gerekmektedir. Çok az olmak şartıyla çenenize de allık uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda v şeklinde uyguladığınız noktalar daha parlak ve açık renkte, geri kalan kısımlar ise daha mat ve koyu renkte olmalıdır.

Kare Yüz:

Yüz Tipine Uygun Allık Nasıl Sürülür 1yuz tipine uygun allik nasil surulurGeniş elmacık kemikleriyle, kare bir alın ile kare çene oldukça dikkat çekmektedir.  İlk olarak elmacık kemiğinizle gözlerinizin bitimi nerede bir araya geliyorsa bunu tespit etmeli, daha sonra ise allığı o kısmı uygulamalısınız. Bunu şakaklarınıza kadar uzatabilirsiniz. Aynı zamanda bu kısımlara uyguladığınız allığın rengi daha açık ve parlak renkte, geri kalan kısımlar ise mat ve koyu renkte olmalıdır. Çenenize ve alnınıza hafif olarak allığınızı uyguladığınızda yüzünüzün kare görüntüsünü kaybedecektir.

Dikdörtgen Yüz:

Alın, çene ve elmacık kemikleri aynı oranda geniştir. Allığınızı uygularken gözlerinizin dış ucundan elmacık kemiklerinize doğru uygularken burun ucunuzun aşağısına inmemeye dikkat etmelisiniz. Dikdörtgen yüzlerde gözlerinizin dış ucundan elmacık kemiklere kadar olan kısımda açık ve parlak renkler uygulamaya özen göstermelisiniz. Bunun nedeni o kısımların daha önde ve dikkat çekici olmasıdır. Geri kalan kısımların ise koyu renkte olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise daha geri planda kalmasını istemektedir.

Oval Yüz:

En çok beğenilen yüz tipidir oval yüz. Oval yüz tipinde elmacık kemikler olukça baskındır ve çene ovaldir. O nedenle allığınızı elmacık kemiklerinizle şakaklarınıza uygulamalısınız.  Bu şekilde elmacık kemikleriniz öne çıkmış olacaktır. Aynı zamanda elmacık kemiklerinize parlak ve canlı renkler uygulamanız sizi daha genç gösterecektir.